štvrtok, 27 januára, 2022

Známy Expert rozobral Matoviča na kúsky!“Premier sa dopúšťa protiústavných krokov, stráca nad sebou kontrolu a škodí Slovensku!“

Posledné články

Známi expert VARUJE: „Premier sa dopúšťa protiústavných krokov, stráca nad sebou kontrolu a škodí Slovensku!“

PREMIÉR SA DOPÚŠŤA PROTIÚSTAVNÝCH KROKOV, STRÁCA NAD SEBOU KONTROLU A ŠKODÍ SLOVENSKU

Je najvyšší čas vyhlásiť, že štýl politiky Igora Matoviča sa stáva nebezpečným pre ústavný systém a demokratický poriadok Slovenskej republiky. Jeho vyhlásenia z minulého týždňa už totiž prekračujú všetky medze, ktoré mu vymedzuje ústava. Začnime jeho pokračujúcou tichou vojnou so Zuzanou Čaputovou.

Foto: TV Markíza/Tomáš Benedikovič

 

Premiér pri informovaní o pláne na celoplošné testovanie obyvateľstva obišiel nielen hlavného hygienika a niektorých ministrov, ale aj hlavu štátu. Dokonca aj niektorí vysokopostavení velitelia armády vedeli viac ako prezidentka Čaputová. Igor Matovič to odôvodnil tým, že ak chcú zabezpečiť nízku cenu testov, museli túto armádnu operáciu utajiť, aby ich nepredbehla zahraničná konkurencia. Tomuto vysvetleniu nerozumiem. Po prvé, je to neslýchaná urážka hlavy štátu. Po druhé, prezidentka je hlavnou veliteľkou ozbrojených síl. A po tretie, premiér to „vykecal“ nemeckej kancelárke Angele Merkelovej na summite EÚ v Bruseli a podľa všetkého aj ďalším európskym lídrom. Čo to má znamenať? Je to neskutočná hanba, ak sa prezidentka Čaputová dozvie z médií to, čo už dva dni predtým vedela celá európska politická špička.

No a aby toto trápne stanovisko ešte dorazil, tak premiér na včerajšej tlačovej konferencii ponížil hlavu štátu, keď vyhlásil, že prezidentka je len ceremoniálna funkcia, že nemusí byť informovaná o každom kroku v armáde a že jej pozícia hlavnej veliteľky ozbrojených síl platí len vtedy, keď sme vo vojne. Na to sa obrátil na zarazených členov vlády a povedal: „Opravte ma, ak sa mýlim.“ Na moje veľké počudovanie ho ani ministerka spravodlivosti, ani minister obrany neopravili. Z nevedomosti, zo strachu alebo boli v šoku, čo si to dovolil? Neviem, ale aj stanovisko Prezidentského paláca považujem za neprimerane pasívne. Vyhlásenie prezidentkinho hovorcu, že „Zuzana Čaputová naďalej nemá zodpovedané mnohé dôležité otázky“ a „premiér s ňou zatiaľ nekomunikoval“ vyznieva na prvý pohľad pre ňu tak typicky nekonfliktne, ale toto je práve ten moment, kedy jej nestačí podmanivý úsmev, ale mala by rázne brániť výkon svojich právomocí. Mimochodom, je príznačné, že premiér sa nepotrebuje radiť o takýchto závažných veciach s hlavou štátu, ale keď sa ho pýtali, či bude počas Dušičiek zakázané cestovať do iných okresov, odpovedal, že sa o tom musí poradiť s Konferenciou biskupov Slovenska. Je to zvláštne, lebo v ústave nič o spoločnom postupe s KBS nie je, o súčinnosti najvyšších štátnych orgánov však áno.

Takže aby sme v tom urobili jasno. Prezidentka Slovenskej republiky je podľa čl. 102, ods. 1, pís. k Ústavy SR hlavnou veliteľkou ozbrojených síl. Nie v čase vojny, nie pri mimoriadnej príležitosti, ale od inaugurácie až do konca svojho funkčného obdobia. A v žiadnom prípade to nie je iba funkcia formálna, keďže podľa § 7 ods. 3 zákona č. 321/2002 Z. z. o ozbrojených silách SR prezidentka vydáva vojenské rozkazy ozbrojeným silám, schvaľuje a vydáva základné vojenské poriadky a má mnoho iných právomocí, no keďže hlavným prostriedkom velenia ozbrojeným silám je vydávanie vojenských rozkazov, práve táto právomoc prezidenta SR ako hlavného veliteľa ozbrojených síl je postavená na prvé miesto. To, ako aktívne prezidentka k využívaniu svojich ústavných právomocí pristupuje, je už iná vec, ale toto všetko môže. Pre nás je však v tejto súvislosti dôležitý ústavný zákon č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Podľa čl. 5, ods. 4 môže prezident republiky (na návrh vlády) v čase núdzového stavu a) nariadiť výkon mimoriadnej služby profesionálnym vojakom, vojakom v zálohe povolaným na pravidelné cvičenie alebo na plnenie úloh ozbrojených síl a vojakom dobrovoľnej vojenskej prípravy b) povolať na výkon mimoriadnej služby vojakov v zálohe. Ako vidíme, pri nízkom počte príslušníkov Ozbrojených síl SR môžu byť právomoci hlavy štátu pri personálnom zabezpečení celoplošného testovania absolútne kľúčové. Jej obchádzanie je preto nielen nevychovanosť, ale fatálne zlyhanie jedného z najvyšších ústavných činiteľov a hanbou pre celý štát (ak zoberieme do úvahy neznalosť Ústavy SR). Nevrhá to však dobré svetlo ani na samotnú prezidentku, pretože tá by mala v tejto situácii otvorene vystúpiť a pripomenúť premiérovi svoje postavenie a svoje právomoci. Je to presne o tom, na čo som už viackrát upozorňoval: tu už nestačia moralizujúce apely, ona je v tomto prípade predstaviteľka výkonnej moci. Mala by ju uplatňovať a nenechať sa zatlačiť do kúta.

Ešte väčšou nehoráznosťou bolo premiérovo vystúpenie v relácii Na telo v TV Markíza. Myslel som si, že zle počujem, keď Igor Matovič povedal, že tí, ktorí nepôjdu na koronatest, budú mať zníženú zdravotnú starostlivosť. „Prečo by sme neurobili rozdiel medzi zodpovednými a nezodpovednými ľuďmi?“ spýtal sa premiér. „Tí, čo si povedia „salám, párky“, tak aj štát bude voči nim pristupovať „salám, párky“, dodal. Zostal som v šoku, lebo toto sú nielen vyhrážky na úrovni gangstra, nedôstojné úradu predsedu vlády, ale predovšetkým je to bez akejkoľvek debaty protiústavné. Ja naozaj neviem, či premiér len testuje, kam až môže zájsť pri pokuse odobrať ľuďom ich ústavou zaručené práva – alebo je to len ďalší dôkaz jeho neznalosti základných právnych predpisov. Ale v oboch prípadoch je to katastrofálna správa o stave republiky, ktorú riadia absolútni diletanti. Na dokreslenie celej situácie, kto nám vládne, však nezaškodí doplniť aj príhodu zo zákulisia relácie. Asistent poslanca Petra Žigu (Hlas-SD) Maroš Stano sa na sociálnej sieti podelil s nasledujúcim príbehom:

„Po začiatku relácie prišiel (predseda vlády) do priestoru, kde hostia na obrazovke bežne sledujú jej priebeh. Keď Peter Žiga v relácii povedal: „Za celoplošným testovaním môže byť aj odvedenie pozornosti od nevydarenej pomoci ľuďom a premiérove PR.“ Matovič vykríkol: „Idiot, je to idiot, hajzel jeden.“ Obrátil sa na mňa: „Vy ste tu s ním? Odkážte mu, že je idiot.“ Nervózne sa začal prechádzať pred réžiou a po slovách Petra Žigu z TV, ktorými spochybnil dostatočnú účinnosť plánovaných testov (urobil to pred časom sám Igor Matovič a potvrdili opakovane vedci), nasledoval ďalší výkrik: „Že sa nehanbí šíriť také kotlebovské reči,“ a pritvrdil: „Postaviť k múru a zastreliť!“ Nasledoval sugestívny pohľad na mňa a slová: „Nehanbíte sa pracovať za mafiánske peniaze?“

Odhliadnuc od toho, že pre obchodníka Žigu by som sa hanbil pracovať aj ja, premiérovi treba pripomenúť, že poslaneckých asistentov platí Národná rada Slovenskej republiky – čiže dostávajú rovnaké štátne peniaze ako aj on: nie mafiánske, ale z našich daní… Priatelia, kam toto až zájde? Som pamätníkom – či už ako novinár alebo ako politický analytik – všetkých slovenských premiérov, ale takto sa nesprával nikto, ani Vladimír Mečiar nie. Toto sú vážne osobnostné poruchy, ak sa človek v takej funkcii správa autokraticky a stráca nad sebou kontrolu. V prvom rade by si to však mali uvedomiť členovia vládnej koalície. Lebo ak to nebudú riešiť oni a budú sa ho báť ako na včerajšej tlačovej konferencii, následky bude pociťovať celý štát čoraz tvrdšie.

Vyjadril sa politický Analytik Eduard Chmelár

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články