nedeľa, 23 januára, 2022

Prečo rubeľ rastie, ale dolár klesá?

Posledné články

Prečo rubeľ rastie, ale dolár klesá?

Prečo rubeľ rastie, ale dolár klesá
Prečo rubeľ rastie, ale dolár klesá

Ekonomika USA nevyzerá dobre, ak do úvahy zoberieme fakt, že ich dlh neustále narastá a sociálne zabezpečenie občanov je katastrofálne. Situáciu v USA komplikuje aj pretrvávajúci shutdown, ale taktiež aj narastajúce napätie medzi demokratmi a republikánmi.

Prečo rubeľ rastie, ale dolár klesá?

Bank of America Merrill Lynch zverejnila svoju prognózu o tom, že americký dolár v tomto roku klesne na hodnotu 62 rubľov. Dôvodom je najme prílev cudzej meny do Ruska, ale taktiež za týmto faktom môže byť aj to, že ekonomika ruska rastie. Rusku sa v tomto roku darí nakoľko posilni voči doláru o 4%. Odborníci sa zodujú, že to nie je koniec. Ruský dolár môže rásť aj naďalej po celý rok.

Odborníci z Bank of Maerica Merrill Lynch označili za najväčší úspech rastúci proficit platobnej bilancie. To znamená, že do Ruskej federácie sa dostane viac peňazí ako z nej. A to je významný faktorom pre ruskú ekonomiku. V roku 2018 sa Rusku prítok peňazí zvýšil 3,5 násobne na 114,9 miliárd dolárov. Za prvé tri mesiace sa v tomto roku mala čiastka navýšiť 31 miliár, avšak do konca roka by mal nárast dostiahnúť až 101 milárd dolárov. 

 

Rubeľ rastie taktiež vďaka tomu že sa z Ruska viac vyváža ako dovážať. Čo je taktiež veľmi dôležitý ekonomiký ukazovateľ. Ruska Banka taktiež obnovila nákup devíz. Podľa odhadov intervencie regulátora mali rubeľ oslabiť. No CB dokáže pri nákupe devíz obísť zoslabenie rubľa. 

 

CB Ruskej federácie

Rubeľ posilňuje aj na zákalde zvýšenia ruských zlatých rezerv. Pričom ruské zlaté a devízové rezervy dosahujú 472 miliard dolárov. Podľa odborníkov tento rok dosiahli vyšej hodnoty ako štátny dlh, ktorý je 454 miliárd dolárov.

Analytik z Otkrytije broker:

Inflácia nebola v januári natoľko veľká, ako sa predpovedalo, čo znamená, že sa CB veľmi pravdepodobne vráti k zníženiu sadzby v druhom polroku, čiže stimulom pre prítok peňazí na ruský dlhový trh a pre posilnenie rubľa,

 

Andrej Vernikov, námestník riaditeľa pre investičnúanalýzu zo spoločnosti Cerich kapital pripomenul: 

V tomto prípade CB 22. marca posilní sadzbu, čo znova spôsobíposilnenie ruskej meny, môže sa stať, že kurz dolára bude 62 rubľov,

Ďalším kladným ukazoveteľom pre ruskú ekonomiku je nárast ťažby ropy. Ale aj predpoklad nárastu ceny ropy, kvôli sankciám USA voči Iránu. Dnes vieme, že hodnota rubľa je podhodnotená k dnešnej cene ropy 62 dolárov. Odhladuje sa, že dolár môže za tento rok klesnúť na hodnotu 63,5 rubľa za jeden dolár.

K celkovej situácii vo svetovej politike neprispieva ani negatívna zahraničná politika USA. Ktorá tlačí na Irán v rámci sankcií. Dôsledkom toho je fakt, že Irán nedodá 1,3 milióna barelov denne na svetových trh z ropou. Práve tento objem ropy bude na svetovom trhu hrať zásadnu rolu v zvyšovaní cien ropy. Experti sa dnes zhodujú, že cena ropy môže narásť až o 15 – 20 dolárov za barel.

K dnešnej cene 62 dolárov za barel, tak môžeme očakávať rázne zvýšenie ceny ropy. Ktoré môže samozrejem stále narásť, ak sa sankcie voči Iránu predlžia. Prípadne sa bude prehlbovať ekonomická vojna medzi USA a Čínou. Faktom avšak zostáva. že tento rok dolar klesne voči všetkým ekonomikám, ak sa situácia v USA nezmení.

 


Zdroj:
https://www.hlavnespravy,sk/bank-america-slubila-prudke-posilnenie-rubla/1650075
Prečo rubeľ rastie

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články