pondelok, 29 novembra, 2021

JE TO VONKU! Unikol tajný plán vlády: Pozrite, čo si pre nás Matovič prichystal

Posledné články

Vlády chce na naštartovanie ekonomiky použiť miliardy eur z Bruselu. Kabinet Igora Matoviča chce peniaze investovať do reforiem, ktoré nás majú priblížiť bohatším západným krajinám. Veľké má pocítiť najme sektor vzdelávania, daní a dôchodkov. Polepšiť by si mali aj učitelia, ktorí plat by mal určite narásť. Celý návrh vláda predstaví v najbližších dňoch.

Po návrate Igora Matovič z Bruselu, hovoril o geniálnej správe pre Slovensko. Náš štát bude čerpať za 7 rokov 44 míliar spolu s grantami a pôžičkami.
Do Fondu obnovy rozvoja ma vláda do 15. októbra poslať navrch. Celkovo sa tak bude vlády o uchádzať o 7,5 miliardy eur.

 

Podľa informácií denníka Plus jeden deň ma ísť o sto stranový dokument s dvesto návrhmi reforiem, ktoré nestihnú zaviesť do praxe.
„Musíme vybrať podľa môjho odhadu päť-šesť kľúčových reforiem, lebo iné nestihneme, povedal ešte začiatkom septembra Matovič.

„Plán obnovy unikol, to tak byť nemalo, ale teraz začínajú intenzívne debaty o tom, ktoré návrhy tam nakoniec zostanú. Stotožňuje sa s premiérom v tom, aby sme sa koncentrovali na päť alebo šesť veľkých vecí,“ Richard Sulík SaS.

 

Plán obnovy má stáť na ôsmich „pilieroch“ pričom najrozsiahlejšie zmeny sa majú týkať fiškálnej politiky, a teda reformy daňového či dôchodkového systému. Vláda chce opäť meniť dôchodkový stop. K dnešku je to 64 rokov no návrh vlády sa má naviazať na demografický vývoj podľa strednej dĺžky života. Túto zmenu chce vláda pretaviť do ústavy už do konca roka 2020.

Od začiatku roka 2022 chce vláda zaviesť čiastočné dôchodky. Riešením mať byť zníženie pracovného pracovného úväzku a tým postupný prechod na dôchodok.
Predkladatelia návrhu: „Čiastočný dôchodok môže udržať ľudí na trhu práce dlhšie a znížiť tlak na verejné financie,“

 

Euro
Euro (Zdroj: hostory.com / publisher)

Financie

„Slovensko bude aj naďalej závislé na príleve zahraničného kapitálu, reformný plán neobsahuje výrazné opatrenia, ktoré by ho k nám mohli odlákať od okolitých krajín. Slovensko potrebuje urobiť rázny krok, upozorniť na seba podstatnou zmenou. Napríklad v daňovej oblasti by to mohlo byť zavedenie tzv. estónskej dane, keď sa zisk firiem zdaňuje až pri vyplácaní dividend a teda uľahčuje firmám plánovanie investičných projektov,“ zhodnotil Radovan Ďurana z INESS.

„Určite možno vládu pochváliť za rýchlu a zásadnú dôchodkovú reformu, ktorá zabezpečí udržateľnosť systému. Pozitívny je aj zámer hlbokej daňovej a odvodovej reformy, aj keď tu sú zatiaľ známe len jej základné princípy. Čo mi však zatiaľ chýba, je jasné politické líderstvo a manažment prípravy a následnej implementácie reforiem,“ zhodnotil Ivan Mikloš

 

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články