nedeľa, 5 decembra, 2021

Armáda Ruskej federácie

Posledné články

Armáda Ruskej federácie – História ozbrojených síl Ruskej federácie

V súčasnosti svet zažil najväčšie vojenské cvičenie Vostok, ktoré patrilo medzi najsilnejšie a najväčšie vojenské cvičenie v celej histórii ľudstva. Spojenie Ruských, Čínskych a Mongolských zložíek mohli západné mocnosti prihliadať a sledovať, aká je skutočná realita a sila armádnych zložiek Ruskej Federácie a ich spojencov.

Armáda Ruskej federácie
Armáda Ruskej federácie

Západ sa ‚poopičil‘ a ešte tento rok svet zažije druhé najväčšie vojenské cvičenie z druhej strany. Celkovo sa zúčastní 45 tisíc západných vojakov. Ak by sme to porovnali s východným Vostokom 2018 je to len zanedbateľné množstvo, ktoré západné cvičenia v produkujú. Vplyv a sila Ruskej armády zaujíma mnoho ľudí z celého sveta. Stále sa rozoberá otázka, ktorá armáda je silnejšia. USA vs Rusko. Boh by dal a verím, že sa tohto skutočného porovnávania nikdy nedožijeme a že svet nezažije žiadnu svetovú vojnu.

Aká je však história Ruskej armády? – Armáda Ruskej federácie

Ozbrojené sily Ruskej federácie ustanovili svoje fungovanie dekrétom Borisa Jelcina v roku 1992. Spomínaný dekrét postavil všetky sovietske jednotky príslušné  základniam a území Ruska. Od tohto dekrétu sa sovietske armády zmenili na jednotnú armádu Ruskej federácie.

Po zmene sovietskych armád na Ruské slúžilo 2,88 milióna osôb. V súčasnosti Armáda Ruskej federácie funguje už v menšom počte (1,9 milióna) avšak prešla silnou rekonštrukciou a modernizáciou. Netreba však zabúdať na obrovskú časť mobilizačných záloh, ktoré by ruskej armáde v silných konfliktoch mohli pomôcť. Mobilizačné rezervy v roku 2009 činili 31 miliónov. Aby Ruska federácia trvale zlepšovala a zvyšovala úroveň armádnych zložiek každoročne zvyšuje rozpočtové výdaje. Oficiálne výdaje na obranu v roku 2015 dosiahli 3,7 bilióna rubľov. Ide tak o 19,7 percent federálneho rozpočtu a 3,7 % HDP.

prehliadka Rusých tankov
Prehliadka tankov

 

História Ruskej armády obdobie po 2 svetovej vojne

Ruska armáda je dlhodobo považovaná za najsilnejšiu armádu sveta ale taktiež aj v súčasnosti. Svet Rusku armádu začal vnímať počas druhej svetovej vojny a to predovšetkým vďaka hrdosti a mentálnej sile ruských vojakov, ktorý bojovali z menej vyspelými zbraňami ako ich super. Silná mentálna stránka však ukázala, že nie všetko sú zbrane.

Priemyselná revolúcia a postupná modernizácia sa po 2 svetovej vojne zlepšila. Po 2 svetovej vojne si ruská armáda udržala meno silnej armády, ktorá je nielen silná na mentálnej úrovni ale taktiež postupne zlepšuje svoje armádne technológie. Armádne zložky sa stály najväčšou konkurenciou západu. Predovšetkým USA, ktorá doteraz porovnáva súčasnú silu medzi USA a Ruskom. Práve armádna konkurencia vytvorila ideologickú odlišnosť medzi Západom a Východom. Od vtedy začal boj na úrovni neustáleho zlepšovania dvoch armád. Na západe USA na východe SSSR.

Legendárna "červená" armáda
Legendárna „červená“ armáda – Armáda Ruskej federácie

90.roky

Práve tieto roky boli pre stav SSSR najhoršou výzvou. Ekonomický kolaps SSSR neveštil nič dobrého. Hlavnou príčinou bolo aj neustále pretekanie sa medzi SSSR a USA. Technologická modernizácia a neustále prebehovanie sa začalo po 2 svetovej vojne. Nikdy sa tieto šialene predbehovania medzi západom a východom neoslabili.

Práve naopak prezident Reagan v 80 rokoch pristúpil k razantnejšiemu kroku, ktorý SSSR ekonomický maximálne vyčerpal a následne vytvorila multilaterálni svetový systém. Reagan tak pristúpil a navýšil armádny rozpočet. Vďaka tomuto kroku bola konkurencieschopnosť zo strany východu do určitého času ohrozená a SSSR bola vyčerpanou veľmocou. Paradoxne ju vyčerpala neustála modernizácia a egoistické myslenie predstaviteľov, ktorí vôbec nemysleli na budúcnosť krajiny. Rozpadom SSSR sa novovytvorene Rusko dostalo do veľmi zlej pozície.

 

Práve Rusko čakal dlhodobý boj aby zlepšila situáciu v krajine, ktorá bola po devastačnom predbehovaní v maximálnej ekonomickej miere unavená. Rusko v najbližších rokoch absolútne neuvažovalo o razantnom financovaní armády, ako to bolo v minulosti.

Veľké problémy Ruska viedli k minimálnym armádny investíciám. Armáda pre Rusko v 90 rokoch neznamenala toľko ako počas 60 čí 80 rokov. V Rusku tam dochádzalo k mnohonásobnemu rozkrádaniu armádnej výzbroje a jednotlivých zásob. Netreba zabúdať, že Rusko už dlhodobo vlastnilo jadrové zbrane. Technika jadrových zbraní však z dlhodobého hľadiska nebola pod neustálou modernizáciou kontrolou. Práve sila armádnej technológie bola dezolátnom stave. To čo bolo v dobrom stave sa ukradlo a to ostatne sa nedalo použiť.

Koniec 90.rokov

Predstavoval zmenu prezidenta. Unaveného Jelcina vystriedal mladší kolega Vladimír Putin. Putin sa okamžite chytil prezidentského postu a snažil sa co v najkratšej miere pozdvihnúť ekonomiku krajiny a prinavrátiť aj bezpečnosť a ochranu v krajine. Ako novy najvyšší predstaviteľ bezpečnostných síl si Putin naozaj dal záležať aby vytvoril postupne krôčiky, ktoré by naštartovali armádu Ruska. Armáda sa koncom 90 rokov postupne začala modernizovať. Prvé Putinove kroky zlepšenia armády boli, že sa Putin zameral k modernizácii ponoriek a menších lodí. Lode a ponorky mali slúžiť na účel obrany pobrežných vôd.

Významná investícia Ruska v roku 2008 Po menšej modernizácii a prebudení unavenej krajiny novým prezidentom Rusko postupne začalo naberať lepší spád. Krajina sa postupne zlepšovala aj na obchodnej a ekonomickej úrovni. Kríza Ruska bola zažehnaná a čelný predstavitelia mohli uvažovať nad veľkou investíciou. Dôvod veľkej investície bola zastarala alebo v tom horšom stave neexistujúca krajina. Práve táto technika sa prejavila vo 4 dňovom konflikte v Gruzínsku.

Putin dokázal priviesť späť silu Ruskej armády
Putin dokázal priviesť späť silu Ruskej armády – Armáda Ruskej federácie

 

2008- súčasnosť : Významné investície do obrany

V roku 2008 sa najvyšší Ruský predstavitelia stretli aby prerokovali a urýchlili tak žiadanú modernizáciu. Modernizovala sa nielen armádna technika ale taktiež logistika. Modernizácia priniesla aj nové špecializované jednotky Specnaz alebo špecializované vzdušné vojsko VDV.

Putin po veľkej modernizácii chcel opäť navrátiť stav a konkurencieschopnosť armádnej techniky. V roku 2013 nariadil Vladimír Putin remilitarizáciu arktických území. Práve v Arktíde ma Rusko nielen dôležité námorné trasy ale taktiež sa v oblastiach vyskytujú dôležité surovinové zdroje. Prave Arktická oblasť je pre Rusko dôležitou súčasťou modernizácie. V tejto oblasti Rusko jasne dominuje. Ma najväčšiu flotilu ledoborcov a neustále modernizuje prístavy, letiska, ktoré boli od dôb sovietskeho zväzu zabudnutými miestami. Ruská modernizácia prešla mnohými zmenami k dispozícii má zhruba 2500 lietadiel. Problémovou atribútov pre Rusko sú bezpilotne lietadla. Rusko je v porovnaní v tomto smere mierne pozadu.

Lietajúci Ruský tank ?
Lietajúci Ruský tank? – Armáda Ruskej federácie

 

Neustálou investíciou do vojenskej techniky však Rusko pripomína, že je západu už dávno vyrovnané.

 

Rusko neustále zvyšuje rozpočet na obranu

Vojenský rozpočet Ruskej vlády sa pohybuje v desiatkach miliárd amerických dolárov. Výdaje na vojenský rozpočet každoročne rastie. Týmto ukazovateľom je v skratke jasne, že Rusko čoraz viac investuje do vojenskej techniky. Presne čiastky rozpočtov nie sú presne. V roku 2013 sa rozpočet podľa RT nezávislej ruskej televízii 68,887 miliárd amerických dolárov.

Druhý zdroj The Diplomat uvádza číslo 58,2 miliárd amerických dolárov. Navyšívanie ruského rozpočtu je nielen pre modernizáciu ale taktiež pre vplyv tržby predaných zbraní. Práve Štokholmská medzinárodná inštitúcia uvádza že tržby predných výrobcov zrástli v roku 2012 až o 28 percent. Rusky rozpočet sa v oblasti bezpečnosti neustále zvyšuje. Putin tak preukázal majstrovstvo a vtedajšie unavené Rusko postupne mení na veľmoc s najsilnejšou armádou sveta.

Pre porovnanie Rusko v roku 2016 investovalo až 96 miliárd dolárov. Ak porovnáme roky 2013 a 2016 zistíme že Rusko zvýšilo investície na obranu skoro o viac ako 30 miliónov dolárov. Netreba zabúdať na fakt, že Rusko disponuje až 8500 jadrovými hlavicami. Pre porovnanie zo západom je to o 800 viac než má USA. V porovnaní s Čínou až o 8250. Na základe jadrovej sily je potrebné dať na pravú mieru, že Ruska federácia je neustále sa rozvíjajúcou superveľmocou.

Priamou ukážkou superveľmoci bolo už spomínané super-cvičenie VOSTOK 2018, ktoré poukázalo nielen na perfektne vycvičené jednotky ale taktiež neustále zlepšujúcu techniku. Propaganda zo západu poukazuje na nedostatok kvalitných technologických zbraní.

Východ odpovedal VOSTOKOM na ktorom bolo jasne ukázané ako Vladimir Putin Ruskú obranyschopnosť vylepšil. S krajiny, ktorá bola na úpadku je v súčasnej dobe jedna s najrýchlejšie ekonomicky rastúcich krajín na svete. V dnešnom svete sa Ruská Federácia vybudovala z úpadku na jednu z líderských pozícii najsilnejších armád sveta.

Môže vás zaujímať: Srbský pilot: “Každý odborník potvrdí, že MIG-29 je najlepšie lietadlo na svete..”

 


zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ozbrojen%C3%A9_s%C3%ADly_Rusk%C3%A9_federace, https://euractiv.sk/section/vonkajsie-vztahy/opinion/ruska-armada-sucasny-stav-perspektivy-nasledujuceho-desatrocia/

  Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Picus Capital. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Picus Capital nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Viac článkov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Posledné články